Ogłoszenie

Forum Detroit jest niezależnym miejscem wymiany opinii i nie chce być kojarzone z żadną organizacją, firmą lub grupą wpływów. Prosimy o kulturalne wypowiedzi, nie obrażanie innych, nie umieszczanie tych samych wpisów w różnych wątkach, a przede wszystkim o zapoznanie się z zasadami tego forum.

• Index
  •  » Pytania
  •  » Czy potrzebuje Polski Paszport aby odwiedzic Polske?

#1 09.29.2008 17:05:10

scooby_brew
Partner do rozmowy

Czy potrzebuje Polski Paszport aby odwiedzic Polske?

Mam takie pytanie:
urodzilem sie w Polsce i do US przyjechalem ok. 20 lat temu. Od tego czasu nie mialem okazji, aby odwiedzic Polske. Mam US Paszport ale nie mam Polskiego. Wiem, ze wczesniej lub pozniej bede musial pojechac do Polski (np. sprawy rodzinne). Slyszalem, ze jezeli byles urodzony w Polsce i chcesz tam podrozowac na Amerykanskim Paszporcie, to na granicy Polscy urzednicy moga cie nie wypuscic z Polski w drodze powrotnej do USA.
Podobno jest tak dlatego, ze Polska nie uznaje podwojnego obywatelstwa i dla nich jezeli sie urodziles w Polsce to jestes Polskim Obywatelem (chcesz czy nie) i nie mozesz opuscic Polski bez Polskiego Paszportu.
Czy to prawda?

#2 09.29.2008 17:17:11

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum
Od: USA

Re: Czy potrzebuje Polski Paszport aby odwiedzic Polske?

Jestem w takiej samej sytuacji ( obywatel Polski i USA). Nigdy nie miałem problemu na polskiej granicy. Nie sadze, ze będziesz miał jakiekolwiek kłopoty. Tez słyszałem tego typu historie ale chyba są to tzw "urban legends". Jedz śmiało, ciesz się życiem. Jesteśmy sojusznikami, było niebylo.

That’s all, folks
Przekażmy sobie znak pokoju.
Hasta la vista, Vaya con Dios
Я возвращусь, Ich werde zurück sein, Je reviendrai, Estarei de volta, Θα είμαι πίσω, I červnu se zpět, Leszek vissza, وحقوق عودة

#3 09.29.2008 17:28:49

scooby_brew
Partner do rozmowy

To znaczy Zoomboy ze jezdziles do polski TYLKO na amerykanskim paszporcie, bez polskiego?

Z tego co rozumiem, to oni chca abys wjezdzal i wyjezdzal z USA na US Passport, a do Polski wjezdzal i wyjezdzal na Polskim. Czyli musisz miec dwa, aby odwiedzic Polske.

Klopot w tym, ze nie chce spedzac czasu i pieniedzy aby starac sie o Polski Paszport, zwlaszcza ze jest to na jedna wizyta.
Co sadzisz?

#4 09.29.2008 17:58:31

madmax
Niezaprzeczalna Legenda Forum

nic pdobonego Us Passport jest ok  jezdze co roku i zadnego problemu

"Największą chlubą nie jest to, aby nigdy się nie potknąć, ale to, aby po każdym upadku dźwignąć się i stanąć na nogi."

#5 09.29.2008 19:50:35

Fesia
Rozgadany

scooby_brew napisał:

To znaczy Zoomboy ze jezdziles do polski TYLKO na amerykanskim paszporcie, bez polskiego?

Z tego co rozumiem, to oni chca abys wjezdzal i wyjezdzal z USA na US Passport, a do Polski wjezdzal i wyjezdzal na Polskim. Czyli musisz miec dwa, aby odwiedzic Polske.

Klopot w tym, ze nie chce spedzac czasu i pieniedzy aby starac sie o Polski Paszport, zwlaszcza ze jest to na jedna wizyta.
Co sadzisz?

Jesli wjezdzasz na paszporcie amerykanskim traktowany jestes jak obcokrajowiec.Klopotow nie ma przy wjazd-wyjazd.Natomiast polski paszport warto miec z tego prostego wzgledu,ze jesli sie ma cos do zalatwienia w urzedach traktuja Cie jak swojego obywatela a nie obcokrajowca.
Jesli masz tam jakies spadki do odebrania,moze grunty czy ogolnie mowiac dobra,z amerykanskim paszportem trudno(i o wiele drozej) cokolwiek zalatwic poniewaz jeste obcokrajowcem a to juz "inna klasa".Poza tym korzysc z polskiego paszportu jest taka,ze na jego podstawie mozesz wyrobic sobie nowy dowod osobisty i jezdzisz z plastykiem po calej Europie.
Wlasnie ostatnio bedac w Polsce uporzadkowalam te sprawy i mysle,ze takie dokumenty warto miec.Jak chcesz wiedziec wiecej zadzwon do Konsulatu w Chicago.

#6 09.29.2008 23:48:51

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum

Nie jestem pewien czy przepisy się zmieniły od czasów, kiedy ostatni raz bylem w Polsce. Nic w Polsce nie można było załatwić z paszportem (polskim), potrzebny był tzw. Dowód Osobisty. Chciałem nawet go sobie wyrobić, ale jest z tym masa korowodów, wymaga to czasu, musisz mieć miejsce stałego zameldowania, dużo dupereli, które irytują. Do Polski podróżowałem na paszporcie USA. Nikt nigdy o nic nie pytał.
Wyznaje zasadę, ze dobrze mieć drugi paszport. Pewnie któregoś dnia zbiorę się w sobie i zacznę to załatwiać w Chicago.

That’s all, folks
Я возвращусь, Ich werde zurück sein, Je reviendrai, Estarei de volta, Θα είμαι πίσω, I červnu se zpět, Leszek vissza, وحقوق عودة

#7 09.30.2008 08:55:47

Fesia
Rozgadany

zoomboy napisał:

Nie jestem pewien czy przepisy się zmieniły od czasów, kiedy ostatni raz bylem w Polsce. Nic w Polsce nie można było załatwić z paszportem (polskim), potrzebny był tzw. Dowód Osobisty. Chciałem nawet go sobie wyrobić, ale jest z tym masa korowodów, wymaga to czasu, musisz mieć miejsce stałego zameldowania, dużo dupereli, które irytują. Do Polski podróżowałem na paszporcie USA. Nikt nigdy o nic nie pytał.
Wyznaje zasadę, ze dobrze mieć drugi paszport. Pewnie któregoś dnia zbiorę się w sobie i zacznę to załatwiać w Chicago.

Tak to prawda,ze korowody sa.Jesli sie ma rodzine lub zyczliwa osobe wystarczy przyniesc do urzedu paszport-ale polski i dokument np.akt wlasnosci mieszkania-domu +chyba 3 zdjecia .Jesli robisz to w miejscu swojego bylego zamieszkania w archiwum maja Twoj stary dowod.W ciagu minuty wypelniasz aplikacje,pani sprawdza i to wszystko.Problem jest z odebraniem gotowego dowodu,poniewaz wyrabianie trwa  pare tygodni a odebrac musisz osobiscie ale na to nie ma terminu,po prostu plastik sobie lezy i czeka na wlasciciela.
Nie jest to takie skomplikowane,najwazniejsze jest miejsce i zgoda wlasciciela lokum no i jakis polski dokument tozsamosci w Twoim przypadku paszport ,jesli sie to wszystko ma ,reszta to betka.
Wieksza trudnosc zapewne jest ,jesli poza Polska nastapila zmiana nazwiska,oooo wtedy to jak Zoomboy pisze duzo zalatwiania.Powodzenia.

Ostatnio edytowany przez Fesia (09.30.2008 09:01:22)

#8 10.04.2008 21:27:58

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum

Dlaczego jeździcie do Polski? Masochizm jakiś, czy co? Chcecie namiar na tzw cieple kraje?

That’s all, folks

#9 10.05.2008 19:12:50

Fesia
Rozgadany

zoomboy napisał:

Dlaczego jeździcie do Polski? Masochizm jakiś, czy co? Chcecie namiar na tzw cieple kraje?

Przyczyny sa bardzo prozaiczne a czasem po jakis spadeczek-tez!

#10 10.05.2008 19:51:49

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum

A, jeśli po spadeczek to mogę towarzyszyć.

That’s all, folks

#11 10.06.2008 06:26:57

Fesia
Rozgadany

zoomboy napisał:

A, jeśli po spadeczek to mogę towarzyszyć.

Prosze bardzo.

• Index
  •  » Pytania
  •  » Czy potrzebuje Polski Paszport aby odwiedzic Polske?

Stopka forum